Související informace
Novinky / Aktuality

Zase pár tahů štětcem a mnoho radosti

IKEA Výzva - první tahy štětcem

Sen zkrášlit si podle dětských představ naše šatny v suterénu budovy se pomalinku ale jistě začíná naplňovat..."ZOO v šatnách".

zjistit více

Naplňování IKEA Výzvy - První tahy tužkou a křídou

Nádherné vystříhané šablony zvířat dlouho musely čekat z důvodu současné koronavirové situace.

Ale konečně došlo na první tahy k naplňování společného přání. 

zjistit více

RÁNO DĚLÁ DEN aneb PĚŠKY DO ŠKOLY

Zapojme se do akce Pěšky do škol

Pojďte do školy procházkou!

Zapojte se do akce Pěšky do škol

INSPIRACE Z DOBRÉ PRAXE

Jsme součástí - Co si česká společnost a učitelé myslí o Ekoškole

Co si česká společnost a učitelé myslí o Ekoškole

V uplynulých měsících proběhly v České republice největší sociologické výzkumy týkající se programu Ekoškola od jeho založení v roce 1995. Podívejte se, co jsme zjistili.

Co si česká společnost a učitelé myslí o Ekoškole

Soutěž ve sběru papíru pro ZŠ/MŠ - KOVOŠROT Liberec

Co se týká odběru papíru, tak platí že rodiče mohou i přes prázdniny vozit papír na provoz KOVOŠROT Liberec - Vilová.

Za noviny, časopisy, letáky a knížky bez pevné vazby stále i když méně platí (uvidí, zda se přes prázdniny něco změní a v přídě změny nás budou informovat).

Karton a lepenku odebírají zdarma a je nám započítána do soutěže 2020/2021

Děkuji a přeji krásné a klidné prázdniny,

 

zjistit více

Aktuální informace k objednávání v SEV DIVIZNĚ při ZOO Liberec

Vážení a milí učitelé,

děkujeme za spolupráci v letošním školním roce. Mrzí nás, že nemohla být vzhledem k jarním opatřením taková, jakou jsme plánovali, ale věříme, že příští školní rok se vše napraví. Přejeme Vám z DIVIZNY příjemné a pohodové prázdniny!

Na nový školní rok 2020/2021 zahajujeme objednávání ve čtvrtek 27. 8. 2020. Nabídku nyní aktualizujeme a najdete ji na našich webových stránkách začátkem srpna. 

Oproti minulým letům jsme přistoupili ke dvěma změnám. Navýšili jsme cenu za výukové programy a opustili papírovou formu nabídky.

Nabídka se k Vám dostane již pouze v elektronické podobě. Bude ji tak možné rozeslat vícero pedagogům a zmenší se zátěž pro životní prostředí. Věříme, že si k Vám najde cestu i v této nové formě. Nabídku očekávejte ve svých e-mailových schránkách třetí srpnový týden.

Dvouhodinový program si od září objednáte za 45 Kč na žáka, tříhodinový za 55 Kč na žáka a terénní exkurzi nebo program kombinovaný s návštěvou Zoo Liberec za 65 Kč na žáka.

Pro nový školní rok jsme připravili několik novinek a několik drobných úprav stávajících programů.  Nově se tak můžete  zúčastnit EVP Ptačí svět po celý školní rok a EVP Voda, klima a zvířata objednat i pro 9. třídu. EVP Pochybné suvenýry aneb zločiny v divočině jsme rozšířili pro 1.-2. ročník středních škol. Z novinek naleznete v nabídce terénní exkurzi Na císařské stezce určenou pro 1. i 2. stupeň ZŠ a nové výukové programy v areálu zoo Zvířetika pro 6.-7. třídu a 7 divů zoo pro 4.-5. třídu.

Chceme Vám připomenout, že objednávky ekologických výukových programů budeme přijímat opět pouze elektronicky.

 Jak si objednat výukový program?

  1. Zašlete e-mailem na adresuhudcova@zooliberec.cznázev vybraného programu, příp. návrhy termínů a kontaktní údaje. Co nejdříve se Vám ozveme a domluvíme s Vámi podrobnosti.
  2. Po odsouhlasení termínů vyplníte závaznou objednávku, kterou si stáhnete na webových stránkách SEV DIVIZNA nebo na tomto odkazu:https://1url.cz/@DIVIZNA-objednavka

Odkaz na stránky:  http://divizna.zooliberec.cz/cz/vyukove-programy

Děkujeme, že respektujete naše pravidla.

Těšíme se na viděnou v novém školním roce.

SEV DIVIZNA

 

zjistit více

Čeka nás DEN ZEMĚ 22. 4.

Den Země je každoroční událost organizovaná 22. dubna a zaměřená na propagaci a podporu ekologie a ochranu životního prostředí ve společnosti.

Tato tradice vznikla již v roce 1969 na konferenci UNESCO v San Franciscu a první Den Země byl slaven 22. dubna 1970 právě v San Francisku.

To znamená, že letos oslaví Den Země 50. narozeniny. Den Země je celosvětový svátek, který každoročně slaví více než miliarda lidí ze 193 států světa a je tak v současnosti největším nenáboženským svátkem, který slaví společně lidé na celé planetě bez ohledu na svůj původ, víru nebo národnost.

Ekotýmáci, můžete se rozpomenout, co se nám v loňských letech ke Dni Země podařilo uspořádat pro spolužáky, učitele a rodiče! 

zjistit více

Ukliďme Česko - původně 4. 4.

Hlavní úklidový den akce "UKLIĎME ČESKO" měl být 4.4. 2020. Bohužel, kvůli nastalé situaci, se akce veřejně nekonají.

Nicméně jaro přímo buší na dveře a naše zahrádky i příroda volají po úklidu.

Najděte si možnosti, jak si odpočinout od šití roušek změnou aktivity. Určitě najdete v nejbližším okolí vašeho domu, nebo cestou do přírody znečištěná místa. Ukliďte je postupně např. v rodinných skupinkách, samozřejmě při dodržování veškerých opatření!

Foťte vždy před a po úklidu a v rámci našeho dalšího setkání Ekotýmu si vše povedené ukážeme.

Rozptýlíte se a přijdete na jiné myšlenky, uděláte dobrý skutek pro přírodu a třeba i pro starší sousedy, kteří by potřebovali pomoct s údržbou zahrady, nebo okolím domu. 

Krásné jarní dny

zjistit více

Mezinárodní den ptactva 1. 4.

Víte, že tento den slavíme již více než 100 let. Tradice oslav Dne ptactva sahá až do dob Rakousko-Uherské monarchie. Tradici založil slovenský přírodovědec Oto Herrmann (1835 - 1914), který se narodil, žil a působil v Brezně. Poprvé byl Den ptáků vyhlášen jako akce pro školy v tehdejším Rakousko-Uhersku 1. dubna 1900 a spolu s opeřenci se oslavovaly i stromy. V tento den totiž byla podepsána Mezinárodní konvence o ochraně užitečného ptactva.

Pojďme si připomenout, jak nám pomáhají: Snižují stavy škůdců v zemědělství, přispívají k rozšiřování semen rostlin a druhy živící se mršinami zase působí jako přírodní "hygienická služba". Určitě byste našli i další důvody Ekotýme:-)

Ptáky Ekotýmáci můžete pozorovat jak z domova, tak na vašich procházkách, a to nejen zrakem, ale i sluchem. Inspirujte se a zkoušejte pozorovat například pomocí této lekce: https://ucimesevenku.cz/laborator-venku/mestsky-ptaci-detektiv/.

Pokud máte rádi ptačí zpěv stáhněte si aplikaci Ptačí zpěv: https://play.google.com/store/apps/details?id=cz.kle.hlasyptaku&hl=cs

Pěkné dny

zjistit více

Co dělat pro přírodu kolem nás v současné situaci?

I v této nelehké situaci se můžeme udržet v kondici a zpříjemnit si pobyt doma případně na zahradě či v přírodě.

Jak si vyvětrat hlavu od domácího učení a zároveň přispět svou troškou přírodě a svému okolí? Samozřejmě vše za dodržení doporučených opatření.

O našich zážitcích si při společném setkání při první možné příležitosti budeme povídat. Můžeme si i ukázat na Ekotýmu nafocené či natočené zážitky. 

V dubnu nás čeká Mezinárodní den ptactva, Ukliďme Česko a Den Země.

zjistit více

FUTURE - Vyplnili jsme výzkumný dotazník, který změní budoucnost programu Ekoškola!

15 minut pro Ekoškolu!

Zapojili jsme se do výzkumu o potřebách učitelů - koordinátorů Ekoškol. Chceme se podílet na budoucnosti Ekoškoly.

zjistit více

Publikace Ekoprovoz ve školách = Inspirace na doma

Nabídka TEREZY velkého množství vzdělávacích materiálů a tipů na aktivity s dětmi i doma, současné zavření škol a omezení pohybu většinu z nás vystavuje nelehké situaci, jak pracovat na dálku. Pomoci vlastním dětem v učení a do toho zvládnout domácnost a ještě zůstat psychickou oporou pro své nejbližší. Nápady na aktivity přinášejí více smysluplnosti a radosti než stresu a povinností. Děti se učí vlastním bádáním a prožitkem.

Nová publikace Ekoprovoz ve školách je v tuto chvíli zdarma k dispozici i všem domácnostem.

V době omezení pohybu  může být tato publikace zajímavý zdroj inspirací a nápadů, jak snížit dopad našich domácností na životní prostředí.

Celá publikace svými tipy cílí na zvýšení udržitelného způsobu života, a tím i zmírnění našeho působení na klima planety. Naleznete v ní desítky tipů i odkazů vysvětlujících, proč je důležité věnovat se určitým aspektům ekoprovozu v našich školách a případně i domácnostech.

https://ekoskola.cz/detail/cz/publikace-ekoprovoz-ve-skolach-inspirace-na-doma

 

http://terezanet.cz/detail/cz/tipy-na-domaci-uceni

zjistit více

Fungování Ekoškoly v časech koronaviru

Můžete využívat ekoškolí aktivity a hry pro děti (třeba pro žáky doma nebo i pro své vlastní ratolesti), které jsou v online databázy Aktivity Ekoškoly

 https://aktivity.ekoskola.cz/

V této databázi naleznete všechny aktivity z doposud vytvořených metodických materiálů. Jedná se o aktivity do výuky i pro schůzky Ekotýmu. Aktivity můžete filtrovat podle níže uvedených kritérií. Pokud nezaškrtnete žádné kritérium, zobrazí se vám celý seznam aktivit, bez filtrování. Tuto databázi pomáhali vytvářet učitelé z Ekoškol.

zjistit více

Kampaň obyčejného hrdinství BUDE, ale JINDY! TRÉNUJTE DOMA!

V reakci na epidemiologickou situaci se přesouvá KAMPAŇ OBYČEJNÉHO HRDINSTVÍ na říjen 2020Kampaň se uskuteční v termínu od 21. 9. do 23. 10.

7 dní, kdy můžete se svojí školou i rodinou zlepšit svět!

MILION MALÝCH ZMĚN MŮŽE BÝT VÍCE NEŽ JEDNA VELKÁ

Vezměme to jako skvělou příležitost. Do té doby můžeme trénovat doma různé výzvy sami!

CO MŮŽETE TRÉNOVAT, aneby vybrané výzvy i pro případ karantény:

1. Výzva

Šetři vodou při čištění zubů!
Nalej si vodu do kelímku nebo si jen krátce vypláchni ústa!

Pokud budeš tento postup dodržovat celý rok, tak ušetříš 8 plných van vody nebo 6 424 čajových šálků.

2. Výzva

Zasaď rostlinu!
Zasaď si kytku, bylinu nebo strom. Můžeš venku (strom určitě) nebo i doma do květináče.

Rostliny a zvláště stromy absorbují ve velkém oxid uhličitý, který je jeden ze základních plynů stojících za skleníkovým efektem. Jeden hektar lesa za rok z ovzduší naváže a vymaže oxid uhličitý v množství 15 tun, tedy tolik, kolik vypustí středně velké auto za 100 000 km.

3. Výzva

Staň se šetrným spotřebitelem!
Staň se šetrným spotřebitelem. Kup si nebo vyrob látkovou tašku či síťovku a jen tu používej na nákupy.

Nevyužívej plastové sáčky, tašky a nové papírové tašky (Bohužel i papírová taška zatěžuje životní prostředí! Při její výrobě dokonce více než plastová.). Zároveň nekupuj kvůli výzvě novou látkovou tašku! Tašky z bavlny se vyplatí, ale jejich výroba také zatěžuje životní prostředí. Proto je třeba je využívat dlouhodobě.  Vyrobte si pytlíky na ovoce a pečivo ze starých záclon či vyrobte nebo sežeňte látkovou tašku.

4. Výzva

Minimalizuj odpad!
Nakupuj tak, abys produkoval co nejméně odpadu (tříděného i směsného). Vejde se všechen tvůj odpad po deseti dnech do jednoho 10 litrového pytle?

Průměrný Čech vyprodukuje ročně zhruba 320 kg odpadu, z toho zhruba 13 % tvoří tříděný odpad. To je průměrně 6,14 kg na člověka za týden. Kolik kilogramů odpadu, včetně toho tříděného, vyprodukuješ za týden (zvaž pytel na klasické váze)? Pokud kompostuješ, tak bio odpad nepočítej.

5. Výzva

Omez maso!
Omez pokrmy z masa! Nejde o to ho přestat jíst, jen není třeba ho konzumovat každý den (a to ani ze zdravotních důvodů). Zkus sedm dní hledat alternativy, které by ti maso nahradily nebo ti odvedly pozornost od chuti na něj. Produkce masa, hlavně chov hovězího, přispívá k produkci skleníkových plynů více než všechna automobilová doprava na této planetě dohromady. Za jeden den bez masa ušetříš 9,1 kg CO2 a „zachráníš“ 0,025 zvířete.

6. Výzva

Buď venku!
Každý den buď minimálně jednu hodinu venku v přírodě (i kdyby to měl být městský park).

Jen pro ty mimo karanténu - pohyb v přírodě s rodinou nebo sami je jedna z nejlepších prevencí a vede k posílení organismu. Pohyb venku totiž zlepšuje psychickou pohodu, paměť a zvyšuje imunitu.

 

Díky za pochopení a o to více se těšme na podzim!

 

zjistit více

Slavíme výhru v IKEA výzvě!

7. ročník výzvy Ekoškoly a IKEA je za námi. Jeho cílem je finančně podpořit činnost Ekotýmů při realizaci jejich Plánů činností a zapojení širší veřejnost

V letošním roce se výzvy zúčastnilo rekordních 51 projektů, jen 10 z nich mohlo ovšem získat finanční podporu 10.000 korun. Velmi kvalitních projektů, které získaly v hodnocení více než dvě třetiny možných bodů bylo 65 %. Zapojování dětí a široké veřejnosti i uvažování o svém dopadu bylo u těchto projektů na vysoké úrovni. Silné propojení projektu s metodikou programu Ekoškola mělo více než 60 % projektů. Znamenalo to například, že týmy vycházely ze získaných dat a průzkumů, na kterých stavěly své plány na změnu. Měly promyšlené měření svého dopadu na životní prostředí, propojení teorie s praxí i informování ve škole a na veřejnosti.

A letos i právě nám se podařilo zažadit se mezi nejlepších deset škol, mezi nejlepších deset nápadů. Ekotýmáci a spolužáci děkujeme!

zjistit více

Pokusy k poznání

V DIVIZNĚ při ZOO Liberec jsme se díky novým pokusům zase o krůček dál přiblížili k objasnění záhad o vodě. 

Jak jednoduché je pozitivně ovlivňovat čistotu vody činnostmi v domácnosti. Nejzajímavější bylo zkoušet účinnost filtrace různých materiálů a tím vliv znečištěné vody na přírodu. 

 

 

zjistit více

Předvánoční sběrová akce

Anketní výsledky "Školní dvůr"

Příprava ankety "Školní dvůr"

Výtvarná soutěž "Zaostřeno na Jizerky"

Elektroodpad patří do červeného kontejneru

14. října je Mezinárodní den elektroodpadu a tak jsme nasbíraný eklektroodpad odnesli na správné místo

zjistit více

Listopadové spaní Ekotýmu ve škole

V pátek 8.11.2019 spal Ekotým ve škole. Společně jsme plnili úkoly související s ekologickou výchovou.

zjistit více

Šetříme přírodu - výroba eko sáčků :)

Se žáky přípravného stupně ZŠ speciální jsme si vyrobili látkové sáčky vhodné třeba na pečivo, abychom tak pomohli naší přírodě a snížili tak spotřebu sáčků igelitových.  Pracovali jsme tehnikou tisku pomocí ručního kuličkového lisu, se kterým skvěle zvládli manipulovat i žáci s výraznějším handicapem a hlavně je skvělé, že s ním můžeme pracovat i v přírodě, což se hodilo a tvoření eko sáčků probíhalo na naší školní zahradě :). Posuďte, jak se nám dílo zdařilo!

zjistit více

Děti dětem

V úterý 22. října proběhl na našem školním hřišti projektový "Den podzimu" v podání Ekotýmáků připravený pro své spolužáky, učitele, zaměstnance školy i rodiče.

I tato povedená aktivita Ekotýmu pro osvětu, poznávání a prohloubení vztahu k přírodě proběhla díky Nadaci Ivana Dejmala a jeho programu pro ekologickou výchovu dětí.

Děkujeme všem třídám naší školy za zapojení se. Vymýšlely a tvořily úkoly na jednotlivá stanoviště hned pro různé věkové kategorie.

Na dvanácti stanovištích provázeli ve dvojicích samotní Ekotýmáci. Akce dětí pro děti byla prozářena ještě podzimním sluncem a především dětskou radostí.

zjistit více

Přípravy na projektový "Den podzimu"

Tradiční spaní Ekotýmu ve škole

V pátek 8. 11. 2019 budeme opět tradičně přespávat s Ekotýmem i jeho novými členy ve škole.

Čeká na Ekotýmáky večerní bádání školou...

V sobotu 9. 11. 2019 dopoledne se vrhneme po skupinách do práce. 

Zvelebovat budeme školní dvůr, zrytí záhonů jako přípravy na plánované jarní úpravy.

Dívčí skupinka se bude věnovat tvoření pro předvánoční výzdobu prostor školy.

A každopádně si užijeme legraci.

 

zjistit více

Podzimní lesopark Horka

"Příroda stvořila mladou lidskou bytost, aby se pohybovala, nikoli aby celé hodiny seděla bez hnutí v lavici."

- John Dewey a Evelyn Dewey 

Díky Nadaci Ivana Dejmala pro ochranu přírody a programu ekologické výchovy dětí, jehož cílem je prohlubování vztahu i té nejmladší generace k přírodě,

jsme se dostali v průběhu týdne autobusem po skupinách dvakrát do lesoparku Horka v Podještědí, který střeží bájný obr Máza.

Důraz byl kladen především na samotnou aktivitu dětí v terénu.

zjistit více

Pohybové podzimní hry žáků speciální školy

Podzimní období je nejen nádherně barevné, ale také bohaté na přírodniny, které se dají skvěle využít k rozvoji pohybu, hudebních či kognitivních dovedností. A tak žáci přípravného stupně speciální školy využívají podzimní přírodniny v rámci výuky velice často. Hra s kaštany, listy, šiškami, dřevěnými klacíky je baví  a podněcuje k jejich samostatnosti a poznávání podzimní přírody.

zjistit více

Podzimní poznávání stromů

Při podzimní procházce se učíme v přípravné třídě poznávat druhy stromů.

zjistit více

72 hodin - společně pečujeme o přírodu s úsměvem

Do projektu 72 hodin jsme se tradičně  zapojili i letos.

Souhlasíme s myšlenkou zapojení co nejvíce mladých lidí a ukázat jim, že stačí málo, aby společně dokázali mnoho!

Upevňovat přesvědčení, že jsou sami schopní změnit věci, které se jim nelíbí. Naučit je spolupracovat a víc vnímat svět kolem sebe.

zjistit více

Podzimní učení blouděním venku

Informace k výjezdu do lesoparku "Horka"

Hned dvakrát vyrazíme v příštím týdnu do přírody trošku dál od naší školy. Cílem bude Podještědí - lesopark Horka.

Těšíme se na poznávání přírody hravou formou, rozvoj logického myšlení a pohybu na čerstvém vzduchu.

Po celém lesoparku jsou rozmístěny informační panely s popisy a obrázky živočichů a rostlin, kde na tabulkách s kvízovými otázkami můžeme společně  prověřit naše znalosti.

Pohrajeme si a protáhneme se na lesním hřišti, kde se mimo jiné nalézají lanové prvky různých obtížností.

Také tam na nás čeká veliký a oblíbený obr, který se po zakřičení do ucha rozpovídá. 

 

 

zjistit více

Ekotým se sejde k vyklizení půdy

Ekotým se sejde ráno k vyklizení z naší školní půdy. 

zjistit více

Příroda je to nejlepší hřiště na světě

Oflajn v přírodě je fajn.

Nespočet důvodů proč nebýt IN, když můžeme být OUT. Probouzíme v sobě chuť chodit ven.

Učíme se venku, pomáháme uklízet naše oblíbená místa...společně strávený čas na čerstvém vzduchu nás prostě baví.

zjistit více

Inspirace má zelenou

Titul Ekoškola symbolizuje mezinárodní zelená vlajka, logo a certifikát. Tyto symboly zdobí přes 130 škol v České republice, více než 17.000 škol na celém světě...a už zdobí i hlavní budovu naší školy u jejího vchodu. Jejich počet stále roste. Podmínkou pro zisk mezinárodního titulu Ekoškola je výborné zvládnutí metodiky 7 kroků ve škole, realizace pozitivních změn ve škole či okolí a absolvování hodnotící návštěvy (auditu) ve škole.

A tak i my jsme to společně zvládli...a pracujeme jako Ekotým se zapojením celé naší školy i dál. Čeká nás přeci obhajoba titulu už za 2 roky!

zjistit více

Ekoškolský podzim na nástěnce

Neprocházej jenom kolem, ale mrkni se, co se děje i co plánujeme na podzim na naší EKOškole.

zjistit více

Setkání Ekoškol v Turnově

Nový školní rok a rovnou na setkání Ekoškol. Tentokrát nás zvala ZŠ Zborovská v Turnově.

Parta Ekotýmáků s jejich koordinátorem se vrátila plna dojmů, s novými nápady, radami i vychytávkami.

Naslouchali těm zkušeným Ekoškolám, které získali mezinárodní titul opakovaně.

Ale i představy nově zapojených Ekoškol, zatím bez titulu, byly zajímavé.

zjistit více

Slavnostní vyhlášení v Senátu ČR

„Program Ekoškola nám ukázal, jak moc věcí se dá na naší škole změnit, pokud někdo najde odvahu pustit se do toho“. 

65 škol získalo letos mezinárodní titul Ekoškola a my byli mezi nimi

Sucho, znečištěné ovzduší nebo nové přírodní zahrady dovedly 65 školních Ekotýmů k mezinárodnímu titulu Ekoškola.

V úterý 18. června 2019 jsme převzali v Senátu PČR mezinárodní titul Ekoškola. Ocenění naše škola získala za dlouhodobou práci v mezinárodním programu Ekoškola, který pomáhá žákům a učitelům vytvořit ze školy příjemnější, demokratičtější a k přírodě bližší místo k životu. 
Titul si žáci převzali z rukou senátorky Jaromíry Vítkové, senátora Václava Chaloupka, náměstka Ministerstva životního prostředí Vladimíra Many, Michala Brožy, vedoucího informační kanceláře OSN v Praze, Markéty Svobodové a Lukáše Běhunčíka, zástupců společnosti IKEA Česká republika, Terezy Fremundové a Anny Mezgerové z Fridays for Future, Alžběty Maryšové z Bezobalu a Jana Smrčky vedoucího programu Ekoškola ze Vzdělávacího centra TEREZA.

zjistit více

Ekotýmácká nástěnka ke Dni Země

Ekotýmáci připomínají DEN ZEMĚ všem spolužákům 

prostřednictvím nástěnky "Na co nezapomínat celoročně!".

Jednoduše jejich myšlenky a představy přenesené na papír.

zjistit více

Jak se rozkládají odpadky v přírodě?

Při posledních ranních setkáních Ekotýmu jsme se vrhli na tvorbu klipu na chodbu - schodiště.

Tentokrát na téma "Jak dlouho se rozkládají jednotlivé odpadky v přírodě?"

Ty nejčastěji vyhazované jen tak letmo, bez zamyšlení odhozené.

 

zjistit více

Gratulace

Získali jsme Mezinárodní titul EKOŠKOLA!!! 

Děkujeme našemu Ekotýmu za fantastickou odvahu, zapálení,

práci a skvělé nápady. A zároveň všem žákům a učitelům školy

za zapojení se do projektu!

G R A T U L U J E M E !

zjistit více

Sběr papíru pro akci ""ZOO V ŠATNÁCH"

Na středu 12. 12 . 2018 je vyhlášena sběrová akce papíru pro získání financí i svépomocína nákup barev pro náš společný projekt"ZOO V ŠATNÁCH" !!!Zabalte doma nepotřebný papír určený ke sběrua přineste ho ráno s sebou do školy.U vchodu už budou čekat Ekotýmáci a balíkysi od vás převezmou. Děkujeme, že se zapojíte i malým balíkem papíru! zjistit více

Mikulášská nadílka v podání Ekotýmáků

Famózní Mikulášskou nadílku pro 1. stupeňdnes sehráli ti nejzkušenější z řad Ekotýmu.Děkujeme, byli jste úžasní. A hlavně obrovský vzor mladším.

zjistit více

Nástěnka pro Štěpánka

Nástěnku ke sběru víček pro našeho spolužáka dnes Ekotýmáci obnovili díky novému "plakátu"vytvořenému od A do Z jedním z nejmladších členů party.
zjistit více

Sraz Ekotýmu - středa 21. 11.

Sraz EKOTÝMUve středu 21. 11.2018tradičně od 7.00 hodin ve 4.A.Čeká nás sčítání víček za další období,zápis a uskladnění.Těšit se můžete na další tvoření z recyklovaných materiálů "Podzimní zahrada".
zjistit více

Elektroodpad patří do kontejnerů ...

Členové našeho Ekotýmu plnili úkol ze schůzky 2.11. a to, že posbírají drobné nefunkční  elektrospotřebiče a odnesou je do blízkého kontejneru do ulice Na Vršku. Úkol splněn, elektroodpad  je v červeném kontejneru zjistit více

Krkonošský národní park

Říjem si zpestříme návštevou národního parku. Dozvíme se hodně informací o ochraně přírody a těšíme se na super zážitky. zjistit více

Učíme se o lese a zvířatech ...

V pondělí 8.10.2018 jsme se vypravili za přírodou za našípřehradu na Tajvan.Čekala nás tam spoustaobrázků, zvířátek a přístrojůna různá měření pro lesníky.Všechno jsme si mohli osahata vyzkoušet a moc se námcelé dopoledne líbilo happyNa závěr jsme ještě doneslizvířátkům trochu pamlsků grin

zjistit více

Sraz Ekotýmu 10. 10. 2018

Na dnešním srazu jsme přivítali nováčky Ekotýmáky do našich řad, seznámili je s naší činností, pravidly a vtáhli je do dění na naší škole hlouběji. Proběhlo pár stmelovacích chvilek, poznávání týmu, aby se na schůzku vždy těšili. Vrhli jsme se na reorganizaci se sběrem víček pro dobrou věc, návrhy. Návrhy na nové skupinky pro kontrolní činnost energií. Ale především jsme otevřeli téma Prostředí pro tento školní rok. Analýzu a následně pracujeme na Plánu činností. Výstupy budou na nástěnce Ekotýmu.

ŠPAČKOŠ - soutěžní sběrová akce KOH-I-NOOR + Tým Českého olympijského výboru

Zapojili jsme se v rámci aktivit Ekoškoly také do soutěžní sběrové akce KOH-I-NOORu a Týmu Českého olympijského výboru. Jedná se o projekt, v rámci kterého se zapojujeme do soutěže ve sbírání zbytků pastelek, tzv. špačků.  10 nejúspěšnějších škol obdrží výhru v podobě pomůcek na výtvarnou výchovu a to by se přeci hodilo.-) Stejná cena čeká i na jednu školu, která do 26. října 2018 zašle fotku originálně pomalovaného a pokresleného Špačkoše, přičemž hodnotit se bude především styl a nápaditost při zdobení. No a tak jsme se zhostili i této výzvy! Tentokrát díky šikovným a nápaditým dívkám ze 7., 8. a 9. třídy pod vedením paní učitelky na PV. Holky moc Vám děkujeme! Fotografie do soutěže jsou již zaslány.
zjistit více

Sraz Ekotýmu středa 10.10.2018 od 7.00 hod.

Sraz EKOTÝMU ve středu 10. 10. 2018 v 7.00 hodin tradičně ve  třídě 4.A v prvním patře. Přivítáme nováčky Ekotýmu. Popovídáme o zážitcích ze Setkání Ekoškol na ZŠ Dubá, o nových nápadech. A pustíme se hlouběji do práce s Analýzou a Plánem činností pro tento školní rok 2018/2019. Rozplánujeme si a rozdělíme nově skupinky pro plnění běžných činností Ekotýmu. Těšíme se na Vás. zjistit více

Setkání Ekoškol Libereckého kraje

Na tradiční podzimní celodenní seminář pro Ekoškoly Libereckého kraje jsme letos vyrazili na ZŠ Dubá u České Lípy. Za Ekotým nás tentokrát reprezentovali 3 zástupci. Ukázali jsme si, jak nejefektivněji rozvinout akční kompetence dětí pomocí programu Ekoškola.Vyzkoušeli jsme si prakticky, jak realizovat změny ve škole pomocí 7 kroků s důrazem na osobnostní rozvoj žáků. Konkrétně jsme si například zjistili, jaké různé možnosti nám skýtá vytváření Plánu činností v návaznosti na Analýzu a práce s ním. Čekala nás ukázka vzorových materiálů, sdílení vlastních zkušeností a vzájemná inspirace. Akce byla určena pro koordinátory programu a tři žáky z Ekotýmu. Lektory nebyl nikdo jiný než koordinátoři Ekoškoly pro ČR ze vzdělávacího centra TEREZA Praha. zjistit více

Papír patří do sběrny ...

V letošním školním roce se náš
Ekotým snaží a za pomoci tříd
sbíráme papír, který by jinak
skončil v popelnicích. Pravidelně
ho odnášíme, skladujeme a v pátek
jsme ho předali opět do sběrny.
Takže třídy, pokračujeme dále ve
sbírání jak papíru, tak PET lahví.
smile happy grin zjistit více

Ekotým v akci... přes noc

Ekotým pracuje stále.. v pátek 24.11. 2017 jsme během
noční stezky třídili odpad a šlo nám to - papír, plasty atd.
V sobotu 25.11. jsme se dozvěděli, co je tetrapak
a jak se zpracovává. zjistit více

V Ekotýmu se stále maká ....

Ekotým se opět sešel ve středu
ráno před vyučováním, pracoval
na vypracování plakátu k úsporným akumulátorům,
pravidelně každý týden sbírají žáci Ekotýmu ze tříd papír do
sběru a víčka a starají se o ekologické myšlení
v jednotlivých třídách happy zjistit více

Ekotým zase v akci ...

A už zase makáme happy
Sběr papíru v budově škol, víček,
pet lahví a první naše společná schůzka
kde jsme si připravili plán, co vše nás
v tomto roce čeká a čím se budeme zabývat.
Bude toho hodně a už se na to těšíme grin zjistit více

Ekotým v akci - školní rok 2017/2018

21.9.2017 - setkání zástupců Ekoškol v Liberci zjistit více

Ekotým ještě pracoval ...

V posledním týdnu jsme ještě sebrali z celé budovy všechen papír a PET lahve, naložili do objednaného kontejneru a máme uklizeno.
Teď už se těšíme na práci v příštím školním rocegrin zjistit více

Ekotým připravoval ...

Na Den činu jsme museli v Ekotýmu všechno pečlivě připravit grin zjistit více

Den činu - Litter Less

Akce

Den Země
Zelená planeta umožňující existenci  ŽIVOTA..lidé, živočichové, rostliny..
Vzduch, voda, jídlo, prostor.
CHRAŇME SI JI.
Ve čtvrtek 20.4.2017 jsme vyrazili na akci pořádanou jabloneckým VIKÝŘEM v Tyršových sadech ke Dni Země, kde nás čekaly tvořivé dílničky, ekologické výstavy, řemeslné stánky, zvířátka, lesní stezka s úkoly, malování, pohybové a vědomostní aktivity aj. zpestření. zjistit více

Ekotým stále pracuje ....

Náš školní Ekotým se stále snaží. Vyrábíme ekokodex, sbíráme a uklízíme sběr a dbáme na správné třídění papíru a  plastů smilePřipravili jsme i anketu pro všechny žáky školy o tom jak šetříme životní prostředí kolem nás smile . I my totiž můžeme pomoci .... zjistit více

Ekoškola

Ekoškolou jsme všichni 
I my druháčci jsme se zapojili do tvorby Ekokodexu, pomohli starším Ekotýmákům. zjistit více

Ekotým opět pracuje

V pátek 6.1.2017 jsme opět prošli celou školu, sebrali veškerý starý papír a uložili ho do našeho skládku smile zjistit více

Ekotým na konci roku ...

Poslední den před vánočními prázdninami jsme se sešli a kontrolovali plnění zadaných úkolů. Projednali jsme jak a v čem nosí žáci naší školy svačiny, jak se šetří u nás papírem a kolik papíru jsme zatím sesbírali. Na závěr jsme vyzkoušeli jestli budeme mít štěstí i v příštím roce, takže jsme rozkrojili jablíčko - a byla tam hvězdička grin tak to bude pro nás určitě fajn nový rok happy zjistit více

Ekotým zase pracuje

Dnes se část našeho školního ekotýmu pustila do úklidu místnosti s papírem. Vše jsme vyklidili, roztřídili, svázali, zvážili a uklidili.Hned se tam vejde další sběr z tříd, který tam budeme ukládat vždy 1x za 14 dnů. No, prokouklo to tam evilgrin zjistit více

Schůzka Ekotýmu

Ve čtvrtek 1.12. proběhla ráno schůzka Ekotýmu. Sešlo se nás 12 a rozdělili jsme si úkoly. zjistit více

Recyklohraní

Recyklohraní ...1. úkol tentokrát plnění u nás na škole vybráno pro žáčky 1. stupně.Pod názvem "PÁTREJTE S BATERKOU aneb LOVÍME BATERIE"Plnění úkolu bylo vhodné zařadit do výuky výtvarné výchovy či prvouky Hlavním cílem prvního letošního úkolu byla podpora sběru a recyklace baterií. Žáci shromáždli dostatečný počet vybitých baterií, s jejichž pomocí vytvořili mapu ČR a dále vyhledávali v mapě. Učitelka na základě úvodního příběhu, dle uvážení a možností žáků, rozvinula diskusi na dané téma baterií a jejich recyklace. Ve školách je už dnes samozřejmostí, že zde existují sběrné boxy na baterie. Z průzkumů ale vyplývá, že děti se méně orientují v tom, kam vyhazovat baterie mimo známý prostor školní budovy. Dalším zajímavým srovnáním je, že jako hlavní důvod pro recyklaci baterií přetrvává argument „do přírody se nedostanou nebezpečné látky“ (67 % děti, 65 % dospělí), a „úspora primárních“ surovin (15 % děti, 12 % dospělí). Přitom v dnešní době mají oba aspekty fakticky již stejný význam. Bylo zároveň vhodné připomenout sběrné kontejnery a jejich barvy pro třídění konkrétního druhu odpadu a pohovořit o nutnosti recyklace odpadu obecně. zjistit více

Náš Ekotým

Ve školním roce 2014-2015 naše škola i nadále pokračuje v tomto projektu. Ekotým tvoří 12 žáků z 2., 4., 6., 7., 9. třídy. Náš tým zajišťuje třídění odpadu v budově školy, sběr víček pro postiženou holčičku a podílí se na dalších aktivitách spojených s ekologickou výchovou. Naposledy jsme vyráběli stromy na výstavu "Jablonec očima dětí", nebo sestavili Ekokodex (Pravidla vhodného chování).


zjistit více

Akce na květen

Ve dnech 6. a 13. 5. 2014 pojedeme na Jizerku s programem "KOŘENY".
                                     

Program "KOŘENY" vznikl ve spolupráci Společnosti pro Jizerské hory, o.p.s. a Technické univerzity v Liberci. Program byl připraven pro prostředí osady Jizerka a předpokládá, že se jej budou účastnit žáci ze škol, které mají k tomuto regionu vztah.Program byl sestaven s využitím u nás méně známé metodiky tzv. tématické interpretace, jejímž autorem je Sam Ham a která je značně rozšířena ve Spojených státech, Velké Británii a dalších zemích.Ve vztahu k žákům je cílem programu posílit jejich vztah k místu, ve kterém žijí!Program rozvíjí kompetence žáků pro interpretaci přírodního a kulturního dědictví a zvyšuje atraktivitu Jizerských hor jako významné přírodní oblasti. Klíčovým tématem je senzitivita - vztah k místu, interpretuje příběhy a legendy o přírodě a krajině ze svého regionu.Hlavní myšlenkou "Člověk i strom potřebují své kořeny. Spojují s místem, kam patříme a kde jsme doma." Propojující symbol je strom s useknutými kořeny, které děti získávají v tématických blocích: všímej si/ poznávej příběhy/ předávej, co objevíš.Naši žáci se zúčastní jednodenní exkurze tohoto programu.Vybraným interpretativním výletem bude "Rašeliniště Jizerky a okolí" a "Les - Bukovec a okolí". zjistit více

Ekotým pomáhal v terénu v rámci projektu 72 hodin ruku na to!

V pátek 11.10. 2013 jsme během dopoledne uklidili okolí památníku obětem II. světové války v Rýnovicích. Omyli jsme památníky, sesbírali odpadky a pohrabali listí.

Sladkou tečkou na závěr byl šlehačkový dort, který nám věnovala cukrárna Venezie. Moc děkujeme. zjistit více

Sraz EKOTÝMU

Sraz EKOTÝMU tradičně ve středu 5. 12. 2018ráno v 7.00 hodin ve 4.A. Čeká nás kontrola zadaných úkolů Analýzy, detailněji doplnit Plán činností - dorozdělit úkoly a upřesnit datumy (termíny) splnění, dodání potřebných informací, zjištění při průzkumu školy.Doplnit nástěnku novými vytvořenými plakáty Plánu činností.Těšíme se na Vás Ekotýmáci zjistit více

Sraz Ekotýmu

Sraz Ekotýmu opět ve středu 21. 11. 2018 ráno v 7.00 hodin tradičně v naší Ekošce 4.A. zjistit více

Šetříme

Ekotýmáci v rámci propojení EVVO do výuky zapojili svoje spolážáky a vytvořili cedulky vyzývajícík "ŠETŘENÍ" vodou i světlem ve všech prostorách budovy -třídy, dílny, kuchyňka, tělocvična, šatny, chodby, WC... zjistit více

Čtvrťáci dumají nad otázkami "Analýza prostředí"

Čtvrťáci dumají nad otázkami k prostředí naší školy  v rámci průzkumu - Analýzy, jednoho ze 7 kroků programu Ekoškoly. zjistit více

Projektový den "Barevný podzim"

Projektový den "Barevný podzim" je naplánován na pátek 16. 11. 2018.Pokusíme se se žáky propojit teorii s praxí...vědět, proč dané věci ve škole děláme, k čemu směřují a jak to ovlivníživotní prostředí. Zkusíme si malinko aplikovatznalosti z lavic do běžného života venku...Budeme se dívat kolem sebe, tvořit, mluvit o tom...
zjistit více

Páteční rána - odečty

Takové normální páteční ráno s panemškolníkem a sešitem na odečty - kontrolu stavů vody a el. energie na naší hlavní budově Liberecká 31.Příští pátek 16. 11. 2018 už se zase sešit předává dál.Tentokrát 8.A.
zjistit více

Dokončování doplnění EKOKODEXU

Práce na dokončování EKOKODEXU 2018/19.Ekokodex se nám všem nafoukl o pár nových "přání".Mrkněte:
  • Čistý a pěkný dvůr
  • Chceme veselou školu
  • Chodíme pěšky
  • Sportujeme
  • Šetříme potravinami
  • Šetříme teplem
  • Učíme se v přírodě
  • Zeleň ve třídách
zjistit více

Výlet Ekotýmáků

Výlet Ekotýmáků za podzimními krásami Jizerek. zjistit více

Ekotýmáci sčítají hlasy ankety

Ekotýmáci sčítali hlasy "ANKETY" pro výběr
malby v prostorách šaten - suterén.Zvítězilo téma "ZOO", ale pouze o 4 hlasy před tématem "VESMÍR".A čerstvý štrůdl upečený těmi nejmladšími Ekotýmáky ve školníkuchyňce při tom sčítání přišel vhod...chutnal všem!
zjistit více

Sběr víček pro dobrou věc

První sčítání v novém školním roce 2018/19 proběhlo k 19. říjnu 2018. Mrkněte, jak si vede Váš třídní tým. zjistit více

Sraz Ekotýmu 2. 11.

Sraz Ekotýmu v pátek 2. listopadu 2018 jako tradičně od 7.00 hodin ve 4.A. zjistit více

"Recyk a Recyka"

"Recyk s Recykou" vykoukli na ten náš nádherný svět díky fantazii dětí při Pv. Stačilo jen málo. Kreativní tvoření s využitím recyklovaných materiálů. Prstové barvy v kombinaci s dřevěným odpadem, papírové drtě ze skartovačky a obalové bublinkové fólie. Legrace se užila, barvy až za ušima.
zjistit více

Ekotým v plném nasazení ...

Ve čtvrtek 9.2.2017 jsme se opět ráno v hojném počtu sešli ve škole a pokračovali v práci našeho " obrazu ". Makali jsme a bylo to vidět .... asi ještě jedna schůzka a bude hotový evilgrin zjistit více

Náš ekotým

Základní škola
Jablonec nad Nisou
Liberecká 1734/31
Příspěvková organizace
IČ: 60254190
Identifikátor datové schránky: h6wmmxa
Kontakt